آموزشیفرش

صادرات فرش دستباف ایرانی به آمریکا

نکات برگزیده مطلب
 • فرش ایرانی
 • صادرات فرش
 • صادرات به آمریکا
 • آیا ایران صادرات به آمریکا دارد؟ آیا تحریم اقتصادی ایران به صادرات فرش به آمریکا صدمه زده است؟ ارزش صادرات فرش دستباف ایرانی در ایران چقدر است؟

  رئیس مرکز ملی فرش و قالی ایران با اشاره به بخشنامه بانک مرکزی در مورد این که صادرات زیر یک میلیون دلار معاف از موضوع پیمان سپاری است، می گوید بحث پیمان سپاری ارزی در صادرات فرش آسیب جدی به این بخش وارد کرده است و تلاش می شود مدت زمان پیمان سپاری ارزی برای صادرات فرش دستبافت افزایش یابد.

  صادرات فرش دستباف ایرانی به آمریکا

  خانم فرشته دست پاک با اشاره به برنامه های مرکز ملی فرش دستباف ایران در بیست و هشتمین نمایشگاه فرش دستباف گفت: روز نخست این نمایشگاه که از سوم شهریور آغاز می شود با نام فرش دستباف و رونق تولید، روز دوم با عنوان فرش دستباف آینده، صلح جهانی و روز سوم یعنی پنجم شهریور با عنوان فرش دستباف و هویت تاریخی نام گذاری شده است.

  صادرات فرش دستباف ایرانی به آمریکا

  رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به برگزاری یک نشست تخصصی در رابطه با اشتغال و توسعه کار آفرینی در نمایشگاه فرش دستباف، گفت: ۲ میلیون نفر در حوزه فرش دستباف فعالیت می کنند و با کمترین سرمایه گذاری در این بخش می توان ارزش افزوده ایجاد کرد.

  وی با بیان اینکه افتتاح نمایشگاه با حضور رئیس جمهوری یا معاون رئیس جمهوری خواهد بود بیان داشت: روز چهارم نمایشگاه با عنوان فرس دستباف هنر زنان سرزمین مادری، روز پنجم با عنوان فرش دستباف و تجارت جهانی، روز ششم با عنوان فرش دستباف توسعه پایدار و در نهایت هم روز هفتم با عنوان فرش دستباف نگاره ای از بهشت نامگذاری شده است.

  خانم دست پاک گفت: برنامه های ویژه ای از جمله نشست های تخصصی در زمینه صادرات، کارآفرینی و همچنین برگزاری نشست هایی با موضوع استارت آپ ها با موضوع بهبود فناوری در فرایند تولید خواهیم داشت.

  وی با اشاره به برگزاری یک نشست تخصصی در رابطه با اشتغال و توسعه کار آفرینی در روز پنجم نمایشگاه، گفت: ۲ میلیون نفر در زمینه فرش و قالی دستباف فعالیت می کنند و با کمترین سرمایه در این بخش می توان ارزش افزوده ایجاد کرد.

  رئیس مرکز ملی فرش ایران در رابطه با بودجه اختصاص یافته از سوی مجلس برای بیمه قالیبافان گفت: در بودجه امسال مبلغ ۱۸۸۸ میلیارد ریال از سوی مجلس برای بیمه قالیبافان در نظر گرفته شد که این رقم در مقایسه با سال گذشته حدود ۳ برابر افزایش یافته است.

  صادرات فرش دستباف ایرانی به آمریکا

  خانم دست پاک گفت: مجلس شورای اسلامی بودجه اختصاص یافته برای بیمه قالیبافان را به دولت ابلاغ کرده است، اما هنوز با توجه به شرایط جنگ اقتصادی تخصیصی انجام نشده است.

  وی افزود: ۸۰ درصد از تولیدات فرش دستبافت کشور صادر می شود و زمانی می توان بر روی توسعه صادرات کار کرد که بر روی برند سازی این صنعت کار شود.

  رئیس مرکز ملی فرش ایران در مورد صادرات فرش به آمریکا گفت: فرش دستبافت ایران بعد از نفت دومین کالای تحریمی است، به همین دلیل با توجه به تحریم شدن فرش دستبافت کشورمان صادرات ۲۹ درصدی فرش به این کشور را از دست داده ایم.

  درآمد چه میزان صادرات فرش عاید کشور می شود؟

  صادرات فرش دستباف ایرانی به آمریکا

  سؤال که سالانه چه میزان از صادرات فرش درآمد عاید کشور می شود، گفت: صادرات ما صرفا از طریق گمرکات کشور نیست و صادر کنندگان فرش دستبافت با توجه به اینکه سال ها است در این حوزه فعالیت می کنند از مبادی دیگر این صادرات را انجام می دهند.

  وی گفت: بحث پیمان سپاری ارزی در صادرات فرش آسیب جدی به این بخش وارد کرده است و ما به دنبال آن هستیم که مدت زمان پیمان سپاری ارزی را برای فرش دستبافت را افزایش دهیم، به طوری که صادر کنندگان فرش دستباف به مدت ۷ ماه فرصت دارند تا ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازگردانند البته رایزنی هایی انجام شده تا این مدت زمان به یک سال افزایش یابد.

  مطلب بعدی: بهترین دستگاه قالیشویی فرش در ایران

  وی با اشاره به بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر اینکه صادرات زیریک میلیون دلار معاف از موضوع پیمان سپاری است، گفت: البته صادر کنندگان میتوانند از این مورد هم بهره بگیرند.

  رئیس مرکز ملی فرش ایران در پاسخ به این سؤال که در صورتی که فرش دستبافت از مبادی قانونی صادر نشود، یعنی قاچاق می شود، گفت: خیر، از طرق دیگر مانند بحث صادرات مجدد این کار انجام می شود.

  در سال ۹۸ چه میزان فرش دستباف تولید شده است؟

  وی در ادامه گفت: ۳ تا ۳ و نیم میلیون متر مکعب فرش دستبافت در کشور تولید می شود که سال گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی و مباحث ارزی تولید در این بخش دچار اختلال شد، اما هم اکنون این میزان فرش در کشور تولید می شود.

  صادرات فرش دستباف ایرانی به آمریکا

  صادرات فرش به آلمان

  خانم دست پاک در رابطه با صادرات فرش به آلمان گفت: ۱۲ درصد از محصولات تولیدی فرش دستبافت کشورمان به آلمان صادر می شد که با توجه به فعال بودن اتحادیه فرش در این کشور و همچنین وجود انبارهای بزرگ فرش دستبافت در هامبورگ آلمان این میزان صادرات فرش به این کشور را حفظ کرده ایم.

  وی افزود: البته مشکلات ارزی و مسائل ناشی از نقل و انتقالات مالی ناشی از تحریم ها بر صادرات فرش به سایر کشورها بی تأثیر نبوده اما به دنبال جایگزین کردن کشورهای دیگر مثل کشورهای آ س آن هستیم.

  رئیس مرکز ملی فرش ایران همچنین به واردات ابریشم از چین و پشم از نیوزیلند برای تولید فرش اشاره کرد و گفت: بالا رفتن قیمت ارز در قیمت تمام شده این کالا بی تأثیر نبود، اما با اقدام هایی از جمله جلوگیری از صادرات پشم و ساماندهی صادرات ابریشم تا حدودی قیمت مواد اولیه را کنترل کرده ایم.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  منبع
  فرش نامه

  pazirik

  شرکت دانش بنيان پويا پازيريک، بزرگ ترین تولید کننده ماشین آلات تمام اتوماتیک قالیشویی

  نوشته های مشابه

  ‫۲ دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا