دستباففرش

خالق فرش های طرح اعلاباف

 • خالق فرش های طرح اعلاباف تبریز در گذشت. به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، هنرمند چیره دست عرصه فرش دستباف، حاج مهدی اعلاباف چهارم تیرماه ۱۳۱۷ در محله اعلاباف کوچه باغ شهر کهن تبریز در خانواده ای با اصالت چشم به جهان گشود و پس از ۸۳ سال عمر و‌ خلق آثار هنری منحصر به فرد به دیار باقی شتافت.

  در بیشتر آثار تولیدی خاندان اعلاباف، توجه به زیبایی و رنگ شناسی همراه با به کارگیری نقوش مشهود است.

  برخی طرح ها برگرفته از نقوش کاشی کاری های عدلیه و مساجد است و در برخی دیگر برداشتی آزاد و خیالی از طبیعت با چرخش ها و پیچ های سروی که با تزئینات گل و گلبرگ ها تکمیل شده است.

  سابقه تاریخی بافت طرح های شکارگاه در تبریز به دوران صفویه بر می گردد و تغيرات هوشمندانه با چیدمان مناسب نقوش متناسب با رج شمار قالی ها به چشم می خورد.

  یکی دیگر از طرح های ابداعی خاندان اعلاء باف طرح بدیعی به نام گلستانی است که در آن، منازل زیبایی از طبیعت یا حیوانات در طرح مجزا از هم در قالب های مربع یا مستطیل شکل در طول متن قالی تقسیم شده اند و در حاشیه آن نیز نقش گل های چهار پر با گل های شاه عباسی تلفیق و در میان قاب های تیره و روشن بافته شده است؛ هم چنین برخی از طرح های شکارگاه استاد مهدی اعلاباف در برگرفته است از مینیاتور های قدیمی با تغییراتی در تناسب و ترکیب ها به صورت واگیره نیز قابل گسترش و بافت است.

  از هزاران طرح بافته شده توسط اعلاء باف، می توان به افسانه زندگی، درخت طوبی، قالیچه زندگی محبت آمیز، گلستان، شکارگاه، قاب قابی، چهار فصل، قضاوت سليمان، افشان، محرمات، موج دریا، سرتاسری، ترمه ولچک و ترنج ها اشاره کرد.

  توجه به مواد اولیه و تنوع رنگ ها در قالی ها از ویژگی های عمده قالی اعلاء باف است.

  حاج مهدی اعلاباف، خالق فرش های طرح اعلاباف، روز گذشته مورخ 25/۰۵/1400 در گذشت.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای
  منبع
  مرکز ملی فرش ایران

  م. مولوی

  بیش از ۹ سال است که با وردپرس کار می کند و پس از آن به کسب اطلاعات در ابعادی وسیع تر پرداخت و توانست در حوزه هایی چون هاستینگ، سئو و محتوای اصولی مطابق با الگوریتم های روز گوگل گام بردارد. اکنون به عنوان علاقمند به مباحث تحت وب و سئو به تیم تحریریه پازیریک کمک رسانی می کند.

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا