شستشوی فرشقالیشویی

نحوه پاک کردن لکه جوهر

آموزشی

 • پاک کردن لکه جوهر بر روی انواع سطوح از جمله فرش، موکت، مبل و لباس به صورتی اهمیت دارد که شاید سبب از بین رفتن سطوح مورد نظر دارد.

  تمیز نگه داشتن فرش و مبل به اندازه ی انتخاب مناسب آن ها برای دکوراسیون منزل مهم است.

  خیلی وقت ها پیش می آید که بر اثر برخی بی احتیاطی ها (کودکان و بزرگسالان) لکه های مختلفی داخل خانه، از جمله لباس، فرش و مبل ایجاد می شود و در نتیجه باعث از بین رفتن ظاهر زیبای آن ها می شود که اگر برای برطرف کردن لکه ایجاد شده اقدامات سریعی انجام نشود، لکه قدیمی و یا کهنه، که امکان از بین بردن کامل لکه جوهر وجود نخواهد داشت.

  به همین منظور در سایت دکتر پازیریک می خواهیم به این معظل همیشگی در خانواده ها بپردازیم.

  نکته: لکه جوهر لکه ای است امکان دارد با یک حرکت اشتباه سبب از بین بردن فرش، مبل و غیره شود. پس بهتر است قبل از هر اقدامی به یک متخصص قالیشویی زنگ بزنیم و در پاک شدن لکه از سطوح مورد نظر تصمیم به جا و درستی را اتخاذ کنیم.

  شرکت پویا پازیریک ایساتیس برای راحتی مردم عزیز ایران نقشه ای از قالیشویان پازیریکی تهیه کرده که کافی است بر روی این لینک کلیک نمایید.

  پاک کردن لکه جوهر بر روی انواع سطوح

  شاید باورتان نشود ولی پاک کردن جوهر خودکار ساده نیست و نیاز به دانش ابتدایی در این زمینه هست.

  برای این که درک بهتری از پاک کردن جوهر خودکار داشته باشیم بهتر است که در مورد نحوه ساخت جوهر خودکار و یا خودنویس داشته باشیم.

  طیف وسیعی از خودکار و خودنویس ها در بازار ایران وجود دارد و به همان میزان طیف گسترده ای از انواع مواد سازنده جوهر توسط شرکت های سازنده ایرانی نیز وجود دارد.

  به طور خلاصه، جوهر از رنگدانه یا رنگ تشکیل شده است، که در یک حلال روغن حل یا معلق می باشد.

  جالب است بدانید که چرا پاک کردن لکه جوهر این قدر سخت و زمان بر است و اگر خشک شود بر روی سطوح مخصوصا لباس پاک کردن آن به مراتب دشوارتر از زمان تازه بودن لکه دارد.

  رنگ ترکیبی از رزین های وینیل، گلیسرول، کربن سیاه، اسید تانیک، افزودنی ها و رنگ هایی است، که در میان آب و یا روغن قرار دارند معمولاً، روغن به عنوان یک حلال برای داشتن ویسکوزیته و ضخامت و استفاده سریع از جوهر، استفاده می شود به همین دلیل است، که پاک کردن لکه های جوهر از لباس، فرش و انواع سطوح، بسیار دشوار هستند.

  چگونه لکه جوهر را بر روی لباس پاک کنیم؟

  پاک کردن لکه جوهر
  پاک کردن لکه جوهر

  مواردی که باید حتما قبل از پاک کردن انجام بدهید:

  1. هرچه زودتر لکه را پاک کنید.
  2. لباس را نشویید.
  3. جنس پارچه لباس خیلی مهم هست.
  4. از مالیدن لباس به هم جداً خودداری کنید.

  این موارد بستگی به تازه بودن یا نبودن جوهر بر روی لباس شما دارد:

  1. استفاده از الکل یا اسپری مو: بیشتر اسپری‌های مو حاوی الکل هستند (ولی باید دقت کنید که روغن نداشته باشد) که کمک می‌کند جوهر حل شود و لکه را به آسانی پاک می‌کند. در این روش سعی می کنید از اسپری مو که حاوی بیشترین الکل است استفاده کنید. تجربه نشان داده ارزان ترین نوع این اسپری ها در بازار ایران، بهترین گزینه برای پاک کردن لکه جوهر هستند. یک حوله و یا دستمال تمیز زیر محل لکه قرار دهید و روی لکه را کاملاً اسپری کنید، سپس روی لکه را با یک حوله‌ی تمیز دیگر بپوشانید تا لکه کاملاً پاک شود.

  سپس لباس را به روش معمول بشویید.

  نکته: این روش نسبتاً مناسب برای پاک کردن لکه دائمی از لباس می باشد ولی معمولاً لکه جوهر خشک شده به سختی از سطح لباس پاک می شود.
  1. نمک: اگر شانس داشته باشید و قبل از خشک شدن لکه جوهر بر روی لباس قسمت لکه جوهر را با نمک بپوشانید. سپس با دستمال و یا حوله خیس، به آرامی بر روی لکه ضربه بزنید. این کار را ادامه بدهید تا لکه از بین برود.
  2. نشاسته‌ی ذرت و سرکه: این روش در دو مرحله است. ابتدا از سرکه را آماده کنید و سپس در این روش دو مرحله ای ابتدا از سرکه به ‌تنهایی استفاده کنید و سپس سرکه را با نشاسته‌ی ذرت مخلوط کنید تا خمیری به‌دست آید. اول لکه را با سرکه خیس کنید. بعد با دو واحد سرکه و سه واحد نشاسته‌ی ذرت خمیری تهیه کنید و روی پارچه بمالید. بگذارید خمیر کاملا خشک شود و سپس پارچه را بشویید.
  3. استفاده از جوش شیرین و آب برای از بین بردن لکه جوهر: استفاده از ترکیب جوش شیرین و آب یکی دیگر از روش های موثر برای از بین بردن لکه جوهر است. از این ترکیب می توان برای انواع لباس ها استفاده کرد.

  طرز استفاده: کافی است این دو ماده را به نسبت 2 به یک ترکیب کرده تا ماده ای خمیر مانند حاصل شود.

  1. پاک کردن جوهر از روی لباس با سرکه: برای پاک کردن جوهر، سرکه و آب سرد را به نسبت برابر ترکیب می کنیم و لباس را به طور کامل در آن قرار می دهیم، پس از نیم ساعت لباس را از محلول خارج می کنیم و با پارچه ای تمیز محل لکه را پاک می کنیم.

  نکته: هرگز از آب گرم برای پاک کردن جوهر بر روی انواع سطوح استفاده نکنید.

  پاک کردن لکه جوهر بر روی مبل

  پاک کردن لکه جوهر
  پاک کردن لکه جوهر

  این روش آسان ترین روش برای پاک کردن لکه می باشد. لکه جوهر ممکن است از ماژیک، خودکار و یا خودنویس باشد اما لکه جوهر از هر نوعی که باشد به سادگی با الکل سفید محو می شود. کمی الکل سفید را روی دستمال ریخته و با آن روی لکه جوهر مبل بکشید. درضمن آبکشی محل لکه و تمیز کردن الکل را فراموش نکنید.

  پاک کردن لکه ماژیک یا جوهر از روی فرش

  برای پاک کردن لکه جوهر ماژیک از فرش، لکه را به سرکه سفید آغشته کنید. سپس آن را با حوله حمام بپوشانید و روی لکه را محکم فشار دهید اما مالش ندهید زیرا لکه بر روی فرش پخش خواهد شد.

  خواهید دید که لکه ماژیک یا جوهر از روی فرش به حوله منتقل می شود. ادامه این کار سبب می شود تا لکه کاملاً از روی فرش به حوله منتقل شود و لکه ای روی فرش نماند.

  پاک کردن لکه ماژیک از روی موکت

  با استفاده از این ابزارهای ساده موجود در منزل لکه هایی نظیر اثر ماژیک بر روی موکت را از بین ببرید.

  وسایل مورد نیاز:

  • دستمال نخی
  • الکل سفید
  • اسپری مو
  • مسواک نرم
  1. دستمال نخی را به الکل آغشته کنید و به روی لکه ضربه بزنید، دستمال را به روی لکه نکشید زیرا باعث پخش شدن بیشتر لکه خواهد شد. آنقدر این کار را ادامه دهید تا دیگر جوهری جذب دستمال نشود.
  2. با یک دستمال نخی خشک به روی لکه ضربه بزنید تا خیسی آن کمی گرفته شود سپس اسپری مو را روی لکه بزنید.
  3. پس از پاشیدن اسپری روی لکه با مسواک روی لکه حرکت دورانی ایجاد کنید.

  نکته: با انجام این مراحل شما می توانید به راحتی لکه را از موکت پاک کنید اما برای لکه های قدیمی تر شما باید این مراحل را چندین بار انجام دهید.

  از بین بردن لکه جوهر از روی فرش با اسپری مو

  شاید تعجب کنید اما اسپری مو یک پاک کننده مناسب برای از بین بردن لکه جوهر از روی فرش است!

  یک قوطی اسپری مو، یک دستمال حوله ای یا چند برگ دستمال کاغذی، یک حوله تمیز و مقداری آب ولرم آماده کنید. برای تمیز کردن لکه جوهر از روی فرش مقداری اسپری مو روی لکه بپاشید و دستمال حوله ای را روی آن قرار دهید تا لکه خیس شده را به خود جذب کند.

  ممکن است بسته به بزرگی و پررنگی لکه، مجبور باشید این کار را چند مرتبه تکرار کنید. زمانی که پاک کردن لکه جوهر از روی فرش به اتمام رسید، با یک حوله تمیز وآب ولرم باقیمانده اسپری مو را از روی فرش پاک کنید.

  نکته: از اسپری مو فاقد روغن استفاده کنید چون ترکیب الکل و روغن موجود در اسپری مو به موکت آسیب می زند.

  از بین بردن لکه جوهر از روی فرش با شوینده ملایم

  در صورتی که روش های دیگر برای پاک کردن لکه جوهر از روی فرش موثر نبودند، ناگزیر از یک ماده شوینده استفاده کنید.

  یکی از ملایم ترین مواد شوینده شامپوی بچه است که کمترین صدمه را به فرش خواهد زد.

  سپس برای پاک کردن لکه جوهر از روی فرش، مقداری از شامپوی بچه را مستقیماً روی لکه بریزید و با اسپری مقداری آب ولرم (نه داغ) روی آن بپاشید. در ادامه با کمک یک فرچه تمیز از قسمت خارجی لکه به سمت داخل بکشید و مجدداً رطوبت آن را با دستمال کاغذی و یا حوله ای بگیرید.

  این کار را چند مرتبه تکرار کنید تا لکه به طور کامل تمیز شود.

  با لکه جوهر قدیمی روی فرش چه کنیم؟

  هر چه جوهر خشک تر شود پاک کردن آن دشوار تر و سخت تر از فرش پاک می شود. جهت از بین بردن لکه جوهر از روی فرش های دستباف و ماشینی هرگز از پاک کننده های صنعتی مانند الکل و استون استفاده نکنید.

  اما اگر لکه جوهر روی فرش قدیمی باشد می بایست محلولی متشکل از یک قاشق غذاخوری سرکه، یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی و یک فنجان آب گرم درست کنید و یک دستمال تمیز آغشته به این محلول را روی لکه جوهر بکشید تا محلول جذب فرش گردد؛ سپس توسط یک پارچه تمیز دیگر که با آب سرد مرطوب شده است محل لکه را تمیز و سپس خشک نمایید.

  نکته: گاهی مطالعه راهنمای درج شده در پشت فرش می‌تواند در انتخاب روش پاک کردن لکه جوهر به شما کمک کند.

  شما هم می توانید تجربه خودتان را با ما در میان بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  م. مولوی

  بیش از ۹ سال است که با وردپرس کار می کند و پس از آن به کسب اطلاعات در ابعادی وسیع تر پرداخت و توانست در حوزه هایی چون هاستینگ، سئو و محتوای اصولی مطابق با الگوریتم های روز گوگل گام بردارد. اکنون به عنوان علاقمند به مباحث تحت وب و سئو به تیم تحریریه پازیریک کمک رسانی می کند.

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا