دستگاه هاي پولیشر در دو نوع با کارکردهای کاملاً متفاوت ساخته می شوند. نوع اول پولیشرهایی هستند که از برس های بشقابی شكل استفاده می کنند و موتور عمود بر برس نصب می شود . این پولیشرها در انواع تک برسه ، دو برسه ، سه یا چهار برسه ساخته می شوند. نوع دوم پولیشرهایی هستند که برس آن ها به شکل استوانه ای و عمود بر محور اصلی دستگاه نصب شده و به صورت غلطکی فرآیند شستشو را انجام می دهند .
دستگاه پولیشر کیفیت و سرعت شستشوی فرش را به نسبت قابل قبولی بهبود می بخشد. نحوه ی کار این دستگاه از این قرار است که، اپراتور پولیشر را روی فرشی که قبلا خیس و با مواد شوینده آغشته شده حرکت می دهد تا پولیشر با تولید کف، فرآیند شستشو را به انجام رساند.
در حال حاضر پولیشر های تولید شده در شرکت پازیریک از نوع غلطکی است. فرآیند شستشو با برس های غلطکی شباهت هایی با سیستم شستشو توسط شلاق زن دارد و در واقع مویه های برس در مقیاس کوچک، همانند شلاق ها در دستگاه شلاق زن باعث جابجایی آب و مواد شوینده در فرش می شوند. چرخش برس غلطکی برخلاف برس های بشقابی موازی با مویه های فرش است و به این دلیل می تواند به صورت عمقی و بدون ساییدگی سطح فرش، عمل شستشو را انجام دهد.